6 tygodniowe niemowlę
AdobeStock

6. tydzień życia niemowlaka: jedno z ciemiączek zaczyna już zarastać

6. tydzień życia niemowlaka to czas, gdy ubieranie dziecka zaczyna być łatwiejsze, a ono samo coraz lepiej radzi sobie z kontrolowaniem główki. Przed nim jednak jeszcze wiele ćwiczeń, dlatego nadal asekuracja głowy dziecka jest niezbędna.

Spis treści:

6. tydzień życia niemowlaka – rozwój

W 6 tygodniu życia dziecko coraz mniej przypomina nieporadnego noworodka. Napięcie mięśniowe słabnie – rączki i nóżki nie są już silnie przygięte, jak na samym początku. Odczuwasz to, ubierając niemowlę – rączki łatwiej włożyć do rękawów, a nóżki w nogawki śpioszków.

Nadal utrzymuje się większość odruchów noworodkowych (wrodzonych). Na tym etapie życia są naturalne. Będą jeszcze towarzyszyć dziecku przez kilka tygodni lub miesięcy.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

W 6. tygodniu życia niemowlę staje się coraz sprawniejsze:

  • ćwiczy mięśnie szyi, karku i tułowia (szczególnie w pozycji na brzuszku),
  • leżąc na brzuchu coraz częściej i na dłużej unosi główkę (na wysokość 3-4 cm),
  • podnosi nóżki wraz z główką lub na przemian,
  • próbuje utrzymywać głowę w pozycji pionowej (koniecznie musisz ją nadal podtrzymywać),
  • tylne ciemiączko zaczyna zarastać (między 6. tygodniem a 4. miesiącem życia dziecka).

Inne ważne osiągnięcia dziecka

Choć może ci się wydawać, że w momentach czuwania twoje 6-tygodniowe dziecko po prostu sobie leży, w tym czasie niemowlak wciąż się uczy i wypróbowuje nowe umiejętności.

  1. Coraz lepiej widzi przedmioty znajdujące dalej niż 25 cm od jego oczu.
  2. Potrafi dłużej skupić wzrok na jednym przedmiocie.
  3. Zaczyna śledzić przedmioty poruszające się po łuku.
  4. Doskonali widzenie obuoczne.
  5. Ćwiczy aparat mowy – w ciągu pierwszych 6 tygodni życia repertuar jego dźwięków wzbogaca się aż czterokrotnie w porównaniu z wyjściowym.
  6. Zaczyna świadomie się uśmiechać – wcześniej był to tzw. uśmiech anielski. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać.
  7. Potrafi się złościć – np. gdy za szybko odkładasz je do łóżeczka.

Jak wspomagać rozwój dziecka w 6. tygodniu życia?

Badania dowodzą, że dziecko najlepiej rozwija się psychicznie wtedy, kiedy ma bliski fizyczny kontakt z mamą lub tatą. Staraj się jak najczęściej dotykać je, tulić, głaskać, masować i całować. Nie bój się – nie rozpieścisz niemowlęcia.

Staraj się też przestrzegać stałych pór spacerów, kąpieli i innych czynności pielęgnacyjnych. Już 6 tygodniowe niemowlę oczekuje na pewne rutynowe czynności – radośnie wymachuje rączkami i kopie nóżkami, kiedy do pokoju wchodzi mama, lub gdy słyszy jej głos.

Jak bawić się z dzieckiem?

Aby stymulować rozwój koordynacji wzrokowej, umieść kolorowy przedmiot w odległości ok. 30 cm od twarzy dziecka i powoli zataczaj nim kręgi, obserwując, czy dziecko podąża za nim wzrokiem. Nie przejmuj się, jeśli niemowlę nie potrafi jeszcze wykonać oczami pełnego kręgu – koordynacja wzrokowo-ruchowa wciąż się rozwija.

Co jeszcze zainteresuje dziecko:

  • dźwięki pozytywki,
  • karuzelka nad łóżeczkiem,
  • grzechotki, dzwoneczki,
  • muzyka (nie tylko kołysanki, ale też muzyka klasyczna, smooth jazz, spokojny pop).

Wisząca nad łóżeczkiem karuzela z pozytywką potrafi zająć niemowlaka na dłuższą chwilę. Jest kolorowa, obraca się i w dodatku wydaje przyjemne dźwięki. Jeśli szukasz karuzeli dla swojego maleństwa, sprawdź te poniżej. Są naprawdę śliczne!

6. tydzień życia niemowlaka – pielęgnacja

Twoje 6-tygodniowe dziecko lubi wszelkie rytuały pielęgnacyjne. Regularne pory spacerów, kąpieli i spania dają mu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli dzień niemowlęcia wypełnia chaos, maluch może stać się marudny i płaczliwy (szczególnie pod koniec dnia), a nawyk ten może się utrwalić nawet na kilka lat (jest to tzw. wybicie ze snu). W rezultacie zaśnięcie niemowlęcia wynikać będzie nie z naturalnej potrzeby snu, lecz ze zmęczenia płaczem i krzykiem.

Pierwsza wizyta u pediatry

Gdy dziecko skończy 6. tygodni, odbywa się pierwsza wizyta kontrolna u pediatry. To tzw. wizyta szczepienna. Podczas niej lekarz dokładnie zbada dziecko, zważy je i zmierzy oraz poda szczepionki. Zgodnie z kalendarzem szczepień dziecko otrzyma:

  • drugą dawkę szczepienia przeciwko WZW B
  • drugą dawkę szczepionki DTP (błonica, tężec, krztusiec)
  • pierwszą dawkę szczepionki Hib (przeciwko pałeczce hemofilnej typu b),
  • pierwszą dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom,
  • pierwszą dawkę szczepionki przeciwko rotawirusom.
Przygotowując się do wizyty u pediatry, spisz na kartce lub w telefonie pytania, które chcesz zadać. W gabinecie zabawiając dziecko, możesz zapomnieć, czego chcesz się dowiedzieć.

Dieta niemowlaka w 6. tygodniu życia?

Bez względu na to, czy karmisz piersią, czy butelką, staraj się, by dziecko nie traktowało karmienia jak sposobu na uspokojenie. Jeśli maluch zbyt długo ssie pierś lub przy niej przysypia, włóż palec w kącik jego ust, aby wyjąć brodawkę.

Karmienie piersią

Martwisz się, że piersi są miękkie, choć wcześniej były wezbrane, pełne mleka? To naturalne w tym okresie. Nawał pokarmu się zakończył, teraz piersi produkują dokładnie tyle mleka, ile potrzebuje dziecko.

Karmienie butelką

Apetyt dziecka z tygodnia na tydzień rośnie. Staraj się jednak przygotowywać porcje mleka dokładnie według przepisu na opakowaniu. Nigdy nie dosypuj więcej proszku niż przewiduje instrukcja. To prosty sposób na pojawienie się kłopotliwego zaparcia u niemowlęcia. Jeśli maluch jest głodny, lepiej podać mu większą porcję niż zagęścić mleko.

6. tydzień życia niemowlaka – co może niepokoić?

  • Złość na dziecko. Kochasz swoje dziecko, ale masz wyrzuty sumienia, że czasami się na nie denerwujesz? Wiele matek czuje to samo. Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana w życiu. Dziecko w tym okresie całkowicie cię absorbuje, nie masz więc prawie czasu dla siebie. Pomyśl, że właśnie teraz, będąc z dzieckiem 24 godziny na dobę, dajesz mu depozyt szczęścia na całe życie: swoją miłość i opiekę. Zobaczysz, jeszcze kiedyś zatęsknisz za czasem, kiedy twoje dziecko było takie malutkie.
  • Brak skierowania na USG stawów biodrowych. Pierwsze USG bioderek wykonuje się między 2. i 4. miesiącem życia dziecka. Doświadczony pediatra i ortopeda rzadko potrzebuje tego badaniu. Kieruje na nie, jeśli ma wątpliwości co do prawidłowego rozwoju bioderek. Badania USG są bezpieczne dla zdrowia (rentgenowskie zaleca się tylko w wyjątkowych przypadkach), ale nie należy robić ich zbyt często.

Więcej o niemowlęciu:

Redakcja poleca

REKLAMA