41. tydzień życia niemowlaka
AdobeStock

41. tydzień życia: dziecko samodzielnie siedzi. Uwielbia się śmiać!

Twoje dziecko w 41. tygodniu jest coraz bardziej świadome własnego imienia, potrafi siedzieć bez podparcia, a nawet stać chwilę na jednej nodze. Przyswaja też coraz więcej słów, których wkrótce będzie samo używać. Zobacz, jak wspierać jego rozwój poprzez zabawę i ćwiczenia.

Spis treści

Rozwój niemowlaka w 41. tygodniu

Dziecko w czasie zabawy zwraca uwagę na szczegóły i jest bardziej czujne, słysząc dźwięki. Chce jak najczęściej oglądać świat z pozycji siedzącej.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Maluch jest coraz bardziej sprawny:

  • łatwiej jest mu przekręcać się z brzucha na plecy, a także coraz lepiej z pleców na brzuch;
  • siedzi samodzielnie – z tej pozycji znacznie lepiej obserwuje się otoczenie. Jeśli twoje dziecko jeszcze trochę się chwieje, zapewnij mu dużo atrakcji. Otoczone zabawkami - zapomni, że siedzi. Z każdym dniem będzie w stanie wytrzymać w tej pozycji coraz dłużej.
  • podejmuje próby podnoszenia się z pleców do pozycji siedzącej;
  • potrafi ustać kilka sekund na jednej nodze. Oznacza to, że już coraz bliżej samodzielnego chodzenia;
  • uczy się zwalniania uchwytu i ćwiczy kontrolę nad ruchami precyzyjnymi palców.

Co potrafi dziecko?

Maluch rozwija się bardzo intensywnie nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Co potrafi dziecko?

  • jest coraz bardziej świadome własnego imienia, a także uczy się imion domowników;
  • stosuje zdobytą wiedzę w nowej sytuacji, np. wie, że nową grzechotką należy potrząsać, tak jak starą;
  • zapamiętuje coraz więcej słów, których niedługo zacznie samo używać;
  • manifestuje swoją niezależność. Sprawdza granice, do których może się posunąć. Niezadowolenie z ograniczeń może przejawiać buntem, np. przy jedzeniu lub ubieraniu;
  • uwielbia śmiech i samo zaczyna prowokować innych do żartów i wygłupów.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Dziecko staje się coraz bardziej niezależne. Nie zawsze będzie słuchać twoich poleceń. Staraj się uszanować tę niezależność i docenić, że zaczyna myśleć samo za siebie.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

  • Pomożesz dziecku ćwiczyć równowagę w pozycji siedzącej, sadzając go na różnych powierzchniach, np. na krześle i łóżku, na trawie i poduszce, na swoich kolanach i dmuchanym materacu itp.
  • Zachęcaj do stania na jednej nodze. Obserwuj czy maluszek jest w stanie utrzymywać się w tej pozycji.
  • Baw się w rozpoznawanie imion i zadawaj pytania: „Gdzie jest (podaj imię)?” i obserwuj, czy dziecko identyfikuje daną osobę.
  • Dziecku spodoba się modulowanie głosu. Dobrym polem do popisu jest czytanie mu wiersza „Ptasie radio”.
  • Rozbudzaj w maluchu poczucie humoru. Bawcie się przed lustrem, strojąc miny, wydając odgłosy lub zakładając różne nakrycia głowy.

Zabawki edukacyjne 

  • książeczki dla niemowląt – 41. tygodniowe dziecko coraz dokładniej przygląda się obrazkom. Nie przewracaj zbyt szybko kartek. Opowiadaj, co widać na obrazkach (najlepiej, gdy są duże i wyraźne). Dobre będą książeczki, w których jest po jednym słowie na stronie. Możesz też dodawać dźwięki, jeśli są to np. książeczki o zwierzątkach;
  • figurki zwierząt – to świetna okazja do wzbogacania słownictwa i utrwalania nowych słówek;
  • klocki sensoryczne – różne faktury to sposób na wspomaganie rozwoju sensorycznego dziecka.

Zajęcia dla niemowląt

Jeśli do tej pory się nie zdecydowałaś, może warto spróbować wybrać się na basen. Wiele pływalni w ofercie ma specjalne zajęcia dla maluszków, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Pływanie to bardzo zdrowa gimnastyka, która korzystnie wpływa na rozwój i zdrowie maluszka.

Idąc z niemowlakiem na basen, pamiętaj, by zabrać ze sobą specjalną pieluszkę do pływania. Tu kupisz je w dobrej cenie:

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Być może dziecko ma już w buzi jedynki, a może nawet i dwójki. Nie spodziewaj się jednak zbyt szybko kłów, one najczęściej wyrastają dopiero po trzonowych czwórkach. Pamiętaj, że choć uzębienie nie jest jeszcze kompletne, musicie już zacząć dbać o higienę jamy ustnej.

Do szczotkowania stosuj tylko wodę. Pastę wprowadź dopiero, gdy dziecko nauczy się pluć. Wcześniej resztki pasty należy ścierać czystą gazą. Obecnie na rynku jest wiele past do zębów dla dzieci dostosowanych do wieku malucha. 

Dieta niemowlaka

Cóż, było miło i łatwo, ale czas na zmiany. Mleko mamy powoli jest zastępowane przez jedzenie na stole rodziców. Dziecko nie będzie już chciało tylko ssać piersi. Zamiast tego będzie domagać się możliwości samodzielnego wkładania pokarmów do buzi.

  • Karmienie piersią – mleko jest nadal bardzo ważnym składnikiem diety twojego dziecka. Przystawiaj więc je do piersi tak często, jak będzie się tego domagać.
  • Karmienie butelką – warto pomyśleć o „przestawieniu” maluszka z butelki na kubeczek przynajmniej w ciągu dnia.
  • Rozszerzanie diety niemowlaka  pozwól eksperymentować i wprowadzaj nowe smaki. Maluch czasem musi spróbować nowej rzeczy kilkukrotnie, by się do niej przekonać. Pamiętaj, że ważna jest forma podania, np. gotowana marchewka zupełnie inaczej smakuje, niż ta ugotowana na parze.
Niemowlęta, które jedzą pokarmy stałe, mają mniej problemów z prawidłowym ustawieniem szczęk, a więc ze zgryzem. Jeżeli górne ząbki nieprawidłowo stykają się z dolnymi lub w ogóle nie dochodzą do dolnych, dziecko ma kłopoty z gryzieniem. Niektóre części szczęki dolnej i górnej są wtedy zbyt obciążone, a inne nie pracują. Nieprawidłowo ustawione ząbki trudniej umyć, szybciej się psują.

Co może cię niepokoić?

  • dziecko bawi się przy posiłkach – nie złość się, gdy między jedną łyżeczką pokarmu a drugą „przekąsi” misia czy będzie rozsmarowywało kroplę zupy po całym stoliku. Zadbaj, by dziecko się nie nudziło podczas jedzenia. 41. tygodniowe dziecko „je” każdą częścią ciała. Pomyśl o jakimś dużym śliniaczku lub całym kaftaniku. 
  • uderzanie głową, kołysanie, kręcenie – spróbuj zaobserwować, kiedy dziecko się tak zachowuje. Niektóre maluszki robią tak, gdy są śpiące,  inne, gdy coś je boli, jeszcze inne, gdy potrzebują uwagi. Spróbuj pokazać dziecku inne metody na uspokojenie, np. bujanie się na bujaczku lub huśtawce, kołysanie w ramionach mamy.

Więcej o 41. tygodniu:

Redakcja poleca

REKLAMA