niemowlę 6 miesięczne raczkuje na trawie
AdobeStock

Kalendarz rozwoju niemowlaka – tydzień 26

Twoje 26-tygodniowe dziecko pełza i turla się, potrafi poklepywać zabawki i stukać nimi np. o podłogę. Trzymane pod pachami kica niczym zając. Potrafi już żywiołowo protestować. Przeciwko czemu? Sprawdź!

Spis treści:

Rozwój niemowlaka w 26. tygodniu

W 26. tygodniu życia dziecka, a więc dokładnie w 2. tygodniu 7. miesiąca, niektóre maluchy potrafią już usiąść samodzielnie, bez podparcia, choć jeszcze czasem kiwają się śmiesznie na boki lub składają jak scyzoryk do przodu. Silne mięśnie karku trzymają główkę. Maluch trzymany pod paszkami – kica niczym zajączek. I może coraz pewniej trzymać kubeczek.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

Dziecko nie umie jednak jeszcze samo podciągać się do siadania z pozycji na pleckach, choć ustawicznie próbuje. Jest na tyle mocne, że może siedzieć przy nieznacznej pomocy: wystarczy, że podasz mu swoją dłoń, od razu podnosi głowę i plecy, podpiera się jedną ręką i siada. Jednak od siedzenia do siadania już bliziutko. Co jeszcze najczęściej umie maluch na początku 7. miesiąca życia?

  • sprawnie pełza (stadium przejściowe do raczkowania, choć niektóre dzieci w ogóle nie raczkują!), czyli unosi się wysoko na rączkach i kołysząc w prawo i w lewo przesuwa się do tyłu lub wokół własnej osi (z czasem też do przodu);
  • poklepuje rączką po zabawce (bardzo charakterystyczna cecha!);
  • stuka przedmiotem o podłoże (stół, podłogę, łóżeczko) ;
  • turla się ze swobodą i wprawnie;
  • paluszkami chwyta przedmioty (przeciwstawia kciuk palcowi wskazującemu);
  • ugina nogi w kolankach i sprężynuje, jeśli jest podtrzymywany pod pachy.

Co potrafi dziecko?

Jak 26. tygodniowy maluch rozwija się emocjonalne i intelektualnie?

  • Twoje dziecko może coraz częściej reagować protestem, czy to ustnie, czy w gestach, gdy coś dzieje się nie po jego myśli. Nie bierz jednak tego do siebie: twoje dziecko nie jest „niegrzeczne”. Zaczyna dzielić swoje zainteresowanie pomiędzy różne obiekty. Jego emocje wzbogacają się i różnicują. Gdyby dziecko wcale nie protestowało i na wszystko się zgadzało, byłyby to niepokojące sygnały o jego rozwoju.
  • Powoli zaczyna rozumieć, co do niego mówisz, choć najpierw rozróżnia bardziej ton głosu niż znaczenie poszczególnych słów. Jest to tak zwana bierna znajomość języka. Jeszcze trochę czasu upłynie, zanim twoje dziecko będzie potrafiło skojarzyć dźwięki z ich konkretnym znaczeniem.
  • W miarę jak poprawia się wzrok dziecka, rozwija się jego mózg, a świat zewnętrzny dostarcza coraz to więcej okazji do obserwacji i odkrywania nowych zjawisk, dziecko zaczyna dostrzegać szczegóły przedmiotów i interesuje się nimi.
  • Maluszek zauważa też różne odgłosy, że inny odgłos wydaje grzechotka, inny drewniany klocek, a jeszcze inny pluszowy słoń.

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Czuły kontakt z tobą przestaje być dla dziecka wyłącznym pragnieniem. Maluch chce teraz z tobą także oglądać różne rzeczy i bawić się. Dla niego i mama jest kochana, ale i kochane są zabawki. To naturalny proces rozwoju i nie ma się czym martwić.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

Pokazuj 26-tygodniowemu dziecku niestandardowe zastosowania przedmiotów codziennego użytku. Przecież z pudełka po butach można zrobić fajny domek dla pluszaków, a ze starej rękawiczki bez pary śmieszną pacynkę: wystarczy doszyć oczka, włoski i gotowe!

W co jeszcze się bawić z maluszkiem?

  • w upuszczanie przedmiotów i ich podnoszenie (maluch upuszcza, ty podnosisz) – musicie być cierpliwi, to bardzo ważna nauka dla dziecka;
  • połóż atrakcyjną zabawkę, gdzieś dalej, by maluch musiał sam ją zdobyć zmieniając pozycję, ale to nie może być dla niego zbyt trudne zadanie;
  • możecie razem tańczyć​ – dziecko w twoich ramionach będzie zachwycone takim kołysaniem.

To także idealny moment na wychodzenie z dzieckiem z domu. Maluch będzie zachwycony, jeśli pokażesz mu zmieniające się obrazy (np. w galerii, muzeum) czy w zoo. Ale nie każ mu się zbyt długo skupiać na jednym obiekcie. Także wyjście do kawiarni, restauracji może być sporą atrakcją. Wszędzie tam, gdzie będą nowe rzeczy do oglądania. 

Zabawki edukacyjne

Twoje niespełna 7-miesięczne niemowlę teraz bardziej się cieszy ze skomplikowanych zabawek niż jakieś dwa miesiące temu. Niewykluczone jednak, że nadal największą frajdę będą mu sprawiać proste przedmioty codziennego użytku takie jak, np. drewniana łyżka czy pusta buteleczka po szamponie.

Co jeszcze warto zaproponować dziecku?

  • klocki dostosowane do wieku (np. szmaciane, plastikowe, drewniane, duże, bez ostrych kantów);
  • zestaw mini garnków;
  • gryzaki, grzechotki i zabawki typu obal;
  • wszelkiego rodzaju pchacze;
  • sortery,
  • spirale sensoryczne,
  • wieże do układania (np. z kartonu lub plastikowe),
  • kubeczki mniejsze i większe (by można było je wkładać i wyjmować).

Kostki edukacyjne świetnie łączą w sobie zalety kilku zabawek naraz: mają sortery w różnych kształtach, kolorowe elementy do przesuwania, przekręcania i ćwiczenia chwytania rączką oraz figurki wydające dźwięki:

Wiele zabawek dostępnych na rynku, także tych, które mają na opakowaniu napis „edukacyjne” nie wspiera rozwoju dziecka. Jakie zabawki są niewskazane? Te tzw. samobawiące się, czyli takie, przy których maluch nie może być aktywny i kreatywny. Jeśli tylko włączamy zabawkę i na tym polega cała zabawa, to zwykle nie jest to dobra, rozwijająca zabawka.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Szczepienia

W 7. miesiącu życia dziecko powinno zostać zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kolejne szczepienie będzie miało miejsce dopiero za 6-7 miesięcy. Więcej o szczepieniach dowiesz się z naszego kalendarza szczepień.

Pielęgnacja niemowlaka

Czy coś się zmienia w zaleceniach pielęgnacji skóry niemowląt? Teraz poleca się mniej chemii i więcej naturalnych rozwiązań niż kiedyś. Zmienia się również podejście do postępowania w czasie gorączki takiego malucha. Rozsądek, wiedza i konsultacja z pediatrą są najważniejsze.

Czy do pielęgnacji pupy niemowlęcia potrzebujesz zawsze reklamowanego kremu, jednorazowej pieluszki i nawilżanych chusteczek? Niekoniecznie. Okazuje się, że dla niektórych maleńkich pup i wrażliwej skóry lepsza jest woda i delikatne mydło o prostym składzie, bez perfumowanych dodatków. To najlepsza pielęgnacja.

Pupę myjemy wodą po każdym zrobionym siusiu i kupce. Specjalny gęsty krem jest potrzebny dopiero wtedy, gdy już dojdzie do odparzenia skóry. W dzisiejszych czasach warto również zastanowić się nad używaniem wielorazowych pieluszek dla dzieci

Gorączka u prawie 7. miesięcznego dziecka

Co robić, jeśli temperatura przekracza 38°C u 26-tygodniowego malucha? Wówczas trzeba zastosować środki przeciwgorączkowe, bo niedojrzały układ nerwowy dziecka może zareagować nawet drgawkami. Jednak nigdy nie podejmuj sama decyzji o podaniu leków maluchowi (nawet witamin!). Najlepiej skonsultuj się z zaufanym pediatrą.

Jeśli po 3 dniach gorączka spada, a pojawia się wysypka, często można rozpoznać wirusową chorobę, tzw. trzydniówkę. Nie jest zwykle groźna i mija samoistnie.

Są dzieci, które mają wrażliwy ośrodek termoregulacji i mogą gorączkować także z niegroźnych przyczyn.

Ale jeśli coś bardzo cię niepokoi i nie masz pewności co się dzieje, po prostu wezwij lekarza. Nie przejmuj się, że ktoś powie, że przesadzasz. Zdrowie niemowlęcia jest ważniejsze, niż to co ktoś sobie pomyśli.

Karmienie i dieta niemowlaka

Czy można nakarmić niemowlę poza domem? Oczywiście, że tak! Wprowadź w życie kilka praktycznych rozwiązań, a wszystko będzie dla was łatwiejsze i mniej stresujące.

Karmienie piersią poza domem

Nie wszystkie kobiety lubią karmić piersią w nieznanych im warunkach i wśród obcych ludzi. Jeśli nie masz z tym problemu, nie przejmuj się ludźmi. Publiczne karmienie piersią jest normalne, zdrowe, ważne i zaspokaja potrzeby twojego dziecka. Poza tym jest bardzo wygodne. Nawet papież Franciszek nawołuje do karmienia piersią w kościołach! Jeśli jednak nie możesz się z tym oswoić, zadbaj o te kilka rzeczy, a będzie ci łatwiej:

  • kup sobie bieliznę i odpowiednie ubrania do karmienia (jest w nich o wiele wygodniej i więcej zakrywają);
  • możesz postawić na cienką bawełnianą chustę do karmienia (maluch może się wyciszyć, może oddychać, a ty zakrywasz piersi);
  • wybieraj wygodne, przyjazne i ładne miejsca do karmienia piersią w publicznej przestrzeni (specjalnie urządzone pokoje, ławki i altanki).

Jedzenie z dzieckiem poza domem

Jeśli jesteście na etapie rozszerzania diety niemowlęcia, spokojnie możecie się też wybrać do restauracji, by wspólnie zjeść posiłek. Zanim się wybierzecie, warto jednak pamiętać o kilku sprawach:

  • warto zarezerwować miejsce na konkretną godzinę, by nie czekać zbyt długo (w porach posiłków dziecka);
  • dowiedz się wcześniej, czy krzesełka dla dzieci będą dostępne;
  • wybierz odpowiednie miejsce – spokojny stolik;
  • nie zawsze lepiej jest wybierać menu dla dzieci, zwykle to frytki, paluszki drobiowe i ewentualnie makaron,
  • warto dowiedzieć się, czy w „dorosłym” menu są gotowane potrawy/produkty lub czy można zamówić je bez przypraw;
  • musisz mieć ze sobą: śliniaczek, nawilżane chusteczki, kawałek folii do podłożenia pod krzesełko, drobne zabawki i książeczki na wszelki wypadek, drobne przekąski dla malucha w razie problemów lub czekania;
  • wybieraj raczej polecane jadłodajnie dla rodzin z dziećmi, niż modne restauracje, gdzie długo się czeka.

Co można zamówić niemowlęciu w restauracji do jedzenia? Wszystko, co maluch może złapać sam rączkami i jest nieprzyprawione. Biały ser, gotowane warzywa, ziemniaki itp. Jeśli stosujesz metodę BLW, na pewno łatwiej wam będzie coś wybrać.

Co może niepokoić?

  • Czy niemowlę z katarem może wyjść na dwór – z zakatarzonym dzieckiem, które nie skończyło roku, zawsze trzeba pójść do pediatry. Lekarz rozstrzygnie, czy przyczyną kataru jest przeziębienie, czy może, np. uczulenie na pyłki (rzadkie u tak małych dzieci) – i zaleci odpowiednie postępowanie. Katar u niemowlaka z reguły nie jest jednak przeciwwskazaniem do spacerów, jeśli na dworze panuje ładna pogoda.
  • Dziecko zachowuje się lepiej i grzeczniej” z innymi osobami – to całkowicie normalne. Jeśli dziecko zachowuje gorzej przy mamie, to bardzo dobrze! To oznacza, że maluch tylko przy mamie (lub i tacie) czuje się bezpiecznie i nie boi się okazać wszystkich swoich emocji. Niemowlę przy rodzicach jest sobą. Zwykle też może się to wiązać ze zmęczeniem po całym dniu lub intensywnej zabawie. Pamiętaj, że twój stres też wpływa na dziecko.

Więcej informacji o 26. tygodniu:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
-25% na wybrany asortyment MAC
-25% na wybrany asortyment MAC
Rabat na produkty marki MAC -2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-25% na wybrany asortyment MAC
Online
Stacjonarnie

Rabat na produkty marki MAC -25% przy zakupach za min. 249 zł. W promocji nie biorą udziału produkty już przecenione, Connect In Colour Eye Shadow Palette, Glitter, Blot Powder/Pressed, Mineralize Skinfinish Natural, Brushes, Accessories, Pro Products, nowości, kolekcje limitowane, MINI MAC oraz produkty z linii MAC VIVA GLAM. Oferty nie łączą się. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na maccosmetics.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Odbierz rabat -20% na naszyjni... więcej»
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Odbierz rabat -20% na naszyjniki złote oraz -20% na bransoletki srebrne. Rabat nie łączy się z innymi. Oferta i szczegóły promocji dostępne w salonach stacjonarnych i na jubilerschubert.pl.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ20
Zobacz
-30% na całą ofertę kosmetyków
-30% na całą ofertę kosmetyków
Rabat -30% na ofertę kosmetykó... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
-30% na całą ofertę kosmetyków
Online

Rabat -30% na ofertę kosmetyków marki Bielenda, obowiązuje na bielenda.com. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
REKLAMA