20 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Fotolia

20 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

20 tydzień ciąży to dokładnie połowa ciąży. Dziecko waży już około 280 gramów i mierzy 16 cm. W 20 tygodniu ciąży często wykonuje się USG połówkowe, na którym z dużym prawdopodobieństwem można poznać płeć dziecka. Przyszła mama może teraz poczuć pierwsze ruchy dziecka.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści


20 tydzień ciąży – który to miesiąc?

20 tydzień ciąży to 5 miesiąc ciąży i środek drugiego trymestru ciąży. Dokładnie półmetek oczekiwania na dziecko. Brzuch już się powiększył i ciąża stała się widoczna dla osób postronnych. Do porodu zostało jeszcze 20 tygodni.

20 tydzień ciąży – wielkość dziecka i wygląd

Dziecko w 20 tygodniu ciąży jest już całkiem spore: od czubka głowy do pośladków mierzy około 16 cm, a jego waga osiągnęła 280 g. Rozmiarem przypomina małego melona kantalupa.

Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?

W 20 tygodniu ciąży dziecko znowu bardzo zyskuje na urodzie – jest z każdym dniem ładniejsze i coraz bardziej upodabnia się do noworodka. Dziecko ma już dobrze wykształcone ręce i nogi. Na tym etapie życia płodowego skórę dziecka pokrywa maź płodowa (vernix caseosa), którą jest barierą ochronną odzielającą dziecko od wód płodowych. Noworodek będzie nią pokryty w chwili przyjścia na świat.

Poniżej wyrenderowane zdjęcie z USG płodu w 20 tygodniu ciąży:

20 tydzień ciąży zdjęcie dziecka

Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży

20 tydzień ciąży to czas intensywnego rozwoju i dużej aktywności dziecka. U płodu właśnie teraz w dziąsłach rozwijają się zęby. Dziecko może już reagować na bodźce zewnętrzne (hałasy). Poza tym:

  • płód żeński w 20 tygodniu ciąży ma już w pełni ukształtowaną macicę, a w jajnikach znajdują się prymitywne komórki jajowe.
  • u płodu męskiego jądra zaczynają zstępować z jamy brzusznej.

20 tydzień ciąży – USG połówkowe

W 20 tygodniu ciąży (lub 21. tygodniu ciąży) wykonuje się jedno z obowiązkowych badań prenatalnych w ciąży, tzw. USG połówkowe. To badanie, zwane też USG genetycznym, ma ogromną wartość: pozwala dokładnie obejrzeć już dosyć duże i niemal w pełni wykształcone narządy wewnętrzne dziecka.

Dzięki temu badaniu można też określić wielkość dziecka, ocenić jego budowę i ilość płynu owodniowego, a także lokalizację oraz budowę łożyska.

USG genetyczne umożliwia wykrycie wad serca, płuc, nerek. Pozwala także z dużą dokładnością zdiagnozować ewentualne wystąpienie wad genetycznych, takich jak: zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Turnera. Podczas tego badania można też rozpoznać płeć dziecka.

20 tydzień ciąży zdjęcie usg
Adobe Stock
Zdjęcie USG w 20 tygodniu ciąży, fot. AdobeStock

20 tydzień ciąży – badania

W okolicach 20. tygodnia ciąży odbywa się kolejna ciążowa wizyta kontrolna u ginekologa. Najlepiej pojawić się na niej z aktualnymi wynikami:

  • morfologii krwi
  • badania ogólnego moczu.

W czasie wizyty lekarz dokona pomiaru ciśnienia krwi, zważy ciężarną i pobierze wymaz do cytologii, o ile nie została wykonana wcześniej.

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na tym etapie ciąży powinno się też wykonać się badanie pH pochwy.

Na podstawie uzyskanych wyników lekarz dokona oceny tzw. ryzyka ciążowego. To też ostatni tydzień na badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie (test potrójny – βHCG, Estriol, AFP), które wykonuje się między 15 a 20 tygodniem ciąży.

20 tydzień ciąży – ruchy dziecka

W 20 tygodniu ciąży można poczuć pierwsze ruchy dziecka. Na początku są tak delikatne, że łatwo je pomylić z burczeniem w brzuchu albo w ogóle ich nie zauważyć. Kobiety często określają je jako „muskanie skrzydeł motyla” czy „bańki w brzuchu”.

Z dnia na dzień ruchy stają się mocniejsze i bardziej regularne.  Brak wyczuwania ruchów dziecka na tym etapie ciąży nie jest niczym niepokojącym – niektóre kobiety zaczynają je czuć dopiero ok. 22 tygodnia ciąży. 

20 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Choć drugi trymestr ciąży uważany jest za najprzyjemniejszy i najmniej zaskakujący, to zmiany w ciele kobiety wciąż trwają.

Jak zmienia się ciało w 20 tygodniu ciąży:

  • skóra może stać się ciemniejsza niż przed ciążą, np. ciemniejsze będą sutki,
  • w piersiach może pojawić się siara, substancja, która w pełni pokrywa potrzeby żywieniowe dziecka w pierwszych dniach po narodzinach,
  • mogą występować pewne dolegliwości, np. wzmożona wydzielina z pochwy,
  • więzadła i stawy stają się bardziej elastyczne, co może wywoływać np. bóle pleców.

Ciężarna właśnie teraz może odczuwać także ból pachwin. Jest on związany z powiększającą się macicą, rozciąganiem się mięśni, więzadeł, ścięgien, a także zwiększaniem się masy ciała. Dolegliwość pojawia się głównie podczas stania, chodzenia po schodach, obracania z boku na bok. Jeśli ból jest lekki lub umiarkowany – nie trzeba się nim martwić. Jeśli jednak pojawia się nagle, jest silny i rwący, zlokalizowany w jednym miejscu – koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Może to oznaczać przedwczesne odklejenie się łożyska lub poronienie.

Kłucie w pochwie często towarzyszy zmianom, jakie zachodzą w ciele ciężarnej. Jeśli jednak dołączają się do niego inne niepokojące objawy, np. plamienie, skurcze, podejrzane upławy – lepiej skonsultować się z lekarzem. Takie symptomy mogą mieć związek np. z bakteryjnym zapaleniem pochwy, opryszczką lub inną infekcją narządów płciowych. Mogą też być oznaką zakażenia dróg moczowych.

Hemoroidy w 20 tygodniu ciąży

Żylaki odbytnicy, czyli hemoroidy, mogą powstawać podczas ciąży, bo powiększająca się macica uciska na żyły odprowadzające krew z odbytnicy. Guzkowate wypukłości w błonie śluzowej odbytu bolą i mogą krwawić. Jeśli pojawi się nawet skąpe krwawienie z okolic odbytu, świąd i pieczenie, podczas najbliższej wizyty u lekarza prowadzącego ciążę trzeba mu o tym powiedzieć. Żylaki odbytu da się leczyć, ale można też próbować zapobiegać hemoroidom domowymi sposobami.

Hemoroidy leczy się np. czopkami, które działają przeciwzapalnie, zmniejszają przekrwienie i obrzęk. O receptę trzeba poprosić lekarza. Po porodzie u części kobiet wszystko wraca do normy (na ogół trwa to kilka tygodni). U niektórych uwypuklone naczynia zostają i trzeba je leczyć. Jeśli są duże, mogą wymagać interwencji chirurga.

Ćwiczenia mięśni Kegla w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży warto zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. Można trenować wszędzie, bo to dyskretne ćwiczenia, a ich efekt jest wart zachodu. Ćwiczenia pomagają uniknąć nietrzymania moczu po porodzie. To nieprawda, że każda kobieta, która rodziła, będzie kiedyś miała taki problem.

W ciąży łatwiej wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe, które zostaną z tobą na resztę życia (i które przekażesz dziecku!). Aby maksymalnie ułatwić sobie przygotowywanie wartościowych posiłków, mogą ci się przydać takie sprzęty:

Brzuch w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży dno macicy znajduje się już na wysokości pępka  to tam umiejscowione jest dziecko. Właśnie teraz mogą wystąpić pierwsze skurcze macicy w ciąży, tzw. skurcze przepowiadające. Występują w seriach kilka razy dziennie, ale można też wcale ich nie odczuwać. Nie są oznaką rozpoczynającego się porodu. To jedynie sygnał, że macica zaczyna przedporodowe treningi.

Wiele mam ogląda zdjęcia ciążowego brzucha, chcąc sprawdzić, jaka powinna być wielkość brzucha w 20 tygodniu ciąży. Ważne jednak, by pamiętać, że każda kobieta jest inna i jej brzuch w ciąży również. 

Waga matki nie zmieniła się jeszcze diametralnie: do 20 tygodnia ciąży ciężarna przytyje ok. 2,5-3 kg.

Ból brzucha w 20 tygodniu ciąży

Ból brzucha w 20 tygodniu ciąży mogą wywoływać ruchy dziecka. Taki ból podbrzusza może być także spowodowany rozciąganiem się więzadeł podtrzymujących macicę (to dostosowanie do rosnącego płodu).

Nie wolno lekceważyć bólu w dole brzucha w 20 tygodniu ciąży, gdy towarzyszy mu plamienie lub krwawienie z pochwy. Może być to oznaka poronienia.

Skurcze w 20 tygodniu ciąży

  • Słabsze, ale częste skurcze to tzw. fale Alvareza. Nie są zbyt silne czy bolesne. Pojawiają się nagle i szybko znikają. 
  • Skurcze dłuższe i silniejsze (ale również bezbolesne i w przeciwieństwie do skurczów porodowych nieregularne), to skurcze Braxtona-Hicksa. Objawiają się napiętym brzuchem. Przyszłe mamy opisują je jako „stawianie się” brzucha.

Ani jedne, ani drugie skurcze nie są oznaką rozpoczynającego się porodu. To jedynie sygnał, że macica ćwiczy ruch, który pomoże urodzić dziecko. Płód rośnie, a więc włókna mięśniowe, z których macica jest zbudowana, rozciągają się. Gdyby nie skurcze, włókna byłyby coraz dłuższe i coraz słabsze. Dzięki intensywnemu treningowi stają się silne. 

Jeśli skurcze przepowiadające robią się podejrzanie regularne, np. pojawiają się co 15-20 minut, jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli termin porodu jest odległy. Niektóre kobiety już od 20 tygodnia ciąży często odczuwają skurcze, a mimo to nie dochodzi u nich do przedwczesnego porodu. Sytuację musi jednak ocenić lekarz. 

20 tydzień ciąży bliźniaczej

Do tej pory dzieci z ciąży mnogiej rozwijały się w podobnym tempie jak jedynaki, ale mniej więcej od 20 tygodnia ciąży tempo ich wzrostu zaczyna stopniowo spadać. W innym przypadku w macicy szybko zabrakłoby miejsca dla dwojga pełnowymiarowych dzieci. Ruchy maluszków można jednak odczuwać intensywniej – w końcu osiem kończyn to dużo więcej niż w przypadku jedynaka.

Zobacz także:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
-30% na wszystko
-30% na wszystko
Skorzystaj z rabatu na cały as... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
+
-30% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z rabatu na cały asortyment, również na produkty przecenione! Oferta dostępna w butiku przy ul. Kopernika 53a w Łodzi i na fiore.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY30
Zobacz
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 499 zł
-20% przy zakupach za min. 499 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 499 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 499 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.falconeri.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA