12 tygodniowe niemowlę
Oksana Kuzmina - Fotolia.com

12. tydzień życia niemowlaka: dziecko piszczy i jest szczęśliwe, widząc znajomą twarz

Twój 12-tygodniowy maluszek robi postępy w rozwoju emocjonalnym – wzdycha, piszczy i artykułuje coraz więcej samogłosek. Zaczyna też rozróżniać głosy domowników i świadomie patrzeć na osobę, która do niego mówi. Zobacz, co jeszcze potrafi!

Spis treści

  1. Rozwój niemowlaka w 12. tygodniu
  2. Jak wspomagać rozwój niemowlaka?
  3. Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka
  4. Karmienie niemowlaka
  5. Co cię może niepokoić?

Rozwój niemowlaka w 12. tygodniu

3. miesiąc życia to intensywny okres dla rozwoju dziecka. Niemowlę coraz lepiej rozpoznaje twarze i głosy, coraz łatwiej wychodzi mu też sięganie po przedmioty.

Co nowego w rozwoju fizycznym?

12-tygodniowe niemowlę:

  • może już utrzymać głowę w górze przez kilkanaście sekund;
  • położone na podłodze może przesuwać się do przodu (wyciąga ramiona i odpycha się nogami, przypominając żabkę);
  • lepiej kontroluje oczy. Zaczyna zamykać i otwierać je zgodnie z własną wolą, a nie odruchowo.

Co potrafi dziecko?

Jeśli chodzi o rozwój umysłowy i psychiczny 12-tygodniowego niemowlęcia, w tym tygodniu zauważysz duże postępy! Oto czego możesz się spodziewać:

  • dziecko wydaje pomruki, westchnienia, piski, posapuje i artykułuje coraz więcej samogłosek;
  • mlaszcze w oczekiwaniu na posiłek;
  • zaczyna rozróżniać głosy domowników i świadomie patrzeć na osobę, która do niego mówi;
  • rozpoznaje niektóre kolory i nadal woli żywe barwy, np. czerwony i żółty kolor;
  • uśmiecha się szeroko na widok ulubionych osób.
Rada: Śpiewaj dziecku różne piosenki i obserwuj jego reakcje. Niemowlęta najbardziej lubią wysokie dźwięki. Jeśli spodoba mu się twój śpiew, poznasz to po jego mowie ciała!

Jak wspomagać rozwój niemowlaka?

Możesz na wiele sposobów wspomagać rozwój swojego 12-tygodniowego dziecka. Śpiewaj, baw się, uśmiechaj, pokazuj świat.

Ćwiczenia i zabawy z niemowlakiem

12-tygodniowe niemowlę nadal uwielbia bliski fizyczny kontakt z mamą. Aby wspierać jego dobre samopoczucie i budować więź, zaproponuj mu:

  • masaż – np. masaż Shantala. Masowanie ciałka przynosi niemowlęciu ulgę, relaksuje i buduje między wami więź;
  • kolory – pokaż maluchowi np. 3 klocki w różnych kolorach, pokazuj mu je po kolei i obserwuj reakcje. Te bardziej żywiołowe będą wskazywać na to, że ten kolor podoba mu się najbardziej;
  • rozpoznawanie dźwięków – zaproś do zabawy drugą osobę, zasłońcie sobie dłońmi usta i mówcie coś na przemian. Obserwujcie, jak dziecko patrząc na was, usiłuje dojść do tego, kto akurat coś mówi.

Zabawki edukacyjne

Zawsze wybieraj zabawki odpowiednie do wieku i możliwości dziecka. W 12. tygodniu życia świetnie sprawdzą się np.:

  • zabawki piszczące
  • grzechotki (np. skarpetki z grzechotkami!).

Załóż maluszkowi opaski z zabawkami na dłonie lub wesołe skarpetki na stópki. Będzie się nimi radośnie bawił i ich nie zgubi! Te na pewno przyciągną jego uwagę:

Aby wspierać naukę pełzania do przodu, układaj dziecko jak najczęściej na brzuchu na macie edukacyjnej lub dywanie. Kładź w zasięgu wzroku atrakcyjne zabawki w żywych kolorach.

Pielęgnacja i zdrowie niemowlaka

Wszelkie wątpliwości dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka rozwiewaj u pediatry. W 3.-4. miesiącu na pewno się z nim spotkasz, bo to okres szczepień.

Szczepienia

Między 3. a 4. miesiącem życia powinnaś zaszczepić dziecko szczepionką DTP - przeciw tężcowi, krztuścowi i błonicy.  Także od 3. do 4. miesiąca szczepi się przeciwko polio i Hib. Oprócz tego dziecko czeka też szczepienie przeciw pneumokokom i rotawirusom. Pediatra zaproponuje odpowiedni termin szczepień, a przed podaniem szczepionki dokładnie zbada malucha, żeby wykluczyć infekcje i inne problemy ze zdrowiem, wykluczające podanie szczepionki.

Porady pielęgnacyjne

Jeśli twoje dziecko nie lubi kąpieli, upewnij się, że miejsce, w którym je kąpiesz, jest spokojne i ciepłe. Dobrze, żeby oświetlenie nie było zbyt rażące, tylko dawało ciepłe światło. Nie zanurzaj niemowlaka gwałtownie w wodzie, tylko delikatnie zmocz mu najpierw rączki i stópki. Przemawiaj do niego cichym i kojącym głosem, a czas ubierania wykorzystaj do zrobienia masażu.
 

Karmienie niemowlaka

W 12. tygodniu życia pory karmienia są już zwykle ustalone, a maluch jest głodny co 3-4 godziny. Nie dziw się też, jeśli nadal budzi się w nocy na karmienie – takie pobudki nadal mogą się zdarzać. Nie wprowadzaj żadnych stałych pokarmów na tym etapie, na to jest jeszcze czas. Dieta 12-tygodniowego niemowlaka to mleko, nic więcej.

Karmienie piersią

Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak specjalna dieta karmiącej mamy. Jeśli twój maluch nie ma alergii pokarmowej, możesz jeść wszystko. Jedyna zasada, która cię obowiązuje to zróżnicowana i zdrowa dieta matki karmiącej:

  • warzywa i owoce – sięgaj szczególnie po to sezonowe. Dostarczą ci najwięcej witamin i składników odżywczych;
  • produkty zbożowe – wybieraj produkty pełnoziarniste, kasze, płatki zbożowe, ciemne pieczywo;
  • produkty mleczne – to nieocenione źródło białka i wapnia;
  • mięso, ryby, jaja – ryby są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Mięso zawiera pełnowartościowe białko, a jajka to superfood, czyli bomba wartościowych składników odżywczych;
  • zdrowe tłuszcze – najważniejsze są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w olejach roślinnych, orzechach i pestkach dyni czy słonecznika.

Piramida zdrowego żywienia – dla mam

Komponując dietę podczas karmienia piersią, stosuj się do zaleceń z piramidy zdrowego żywienia:
 

dieta mamy karmiącej - piramida żywienia
mamotoja.pl

Karmienie butelką

Do końca 3. miesiąca niemowlę powinno mieć smoczek o wolnym przepływie, z malutką dziurką. Jeśli krztusi się przy piciu mleka, możliwe, że dziurka jest za duża. Wraz z mlekiem do jego brzuszka wpada za dużo powietrza! Smoczek z małą dziurką sprawia, że niemowlę musi włożyć wysiłek w ssanie, jednocześnie dobrze koordynując oddychanie i połykanie mleka. Ważna jest też pozycja karmienia – nigdy nie karm leżącego dziecka, lepiej wziąć je na kolana, tak by jego główka była wyżej niż reszta ciała. Jeśli mimo wszystko nadal się krztusi lub mocno ulewa mleko, skonsultuj się z pediatrą.
Sprawdź, ile mleka podawać w butelce na tym etapie rozwoju, nawet jeśli karmisz na żądanie.
 

Co cię może niepokoić?

Pamiętaj, by rad szukać u lekarza i w eksperckich źródłach, wiele anonimowych opinii może tylko wyrządzić twojemu dziecku krzywdę.

Czy można rozpieścić niemowlę?

Dość powszechnym mitem jest, że zbyt częste przytulanie dziecka spowoduje, że będzie ono rozpieszczone. Bzdura! Dziecko na rękach mamy lub taty czuje się bezpiecznie. Przytulanie to dla niego komunikat: Kocham Cię! Kontakt fizyczny między rodzicami i dziećmi jest niezwykle ważny i z przytulaniem po prostu nie da się przesadzić.

Śpi niespokojnie, wierci się i robi miny

Śpiące dziecko przechodzi różne fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje:

  • faza snu głębokiego – oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji;
  • REM (płytki sen) – wierci się i robi różne miny. Tej fazie często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych.

Więcej o 12. tygodniu

To może cię zainteresować:

Redakcja poleca

REKLAMA