8 miesięczne dziecko, niemowlę siedzi, rozwój niemowlaka
Panthermedia

8 miesiąc życia – co potrafi dziecko [kalendarz rozwoju]

W 8 miesiącu życia dziecko rośnie zdecydowanie wolniej. Ale nadal rozwija się bardzo intensywnie. Twoje niemowlę może już samo siedzieć, podejmować próby raczkowania i reagować na kilka słów. Sprawdź, co jeszcze potrafi 8-miesięczny niemowlak.

Spis treści:

Rozwój fizyczny

Masa i wzrost 8 miesięcznego dziecka rosną prawie dwa razy wolniej w porównaniu z pierwszymi 6 miesiącami. Teraz niemowlę przybiera na wadze około 370-380 gramów, a rośnie o 1,2-1,3 cm na miesiąc.

Niemowlę 8 miesięczne samodzielnie siedzi przez kilka minut. Może również pochylać się do przodu i podpierać ramionami i dłońmi. Taka pozycja „trójnoga” jest ważnym etapem w rozwoju dziecka. W czasie spacerów niemowlę nie chce spać, rozgląda się ciekawie i nie pozwala ci ustawiać oparcia wózka w pozycji półleżącej.

Zobacz też: Wózki spacerowe - przegląd i opinie

Dziecko kontynuuje podbój świata. W pozycji na brzuszku posuwa się okrężnie i zaczyna pełzać do przodu. Z leżenia na brzuchu próbuje siadać zginając biodra i obracając tułów. Czasem stara podnieść się do stania. Niemal jednocześnie ze wstawaniem twoje dziecko może wykonać pierwsze kroki, choć na zachęcanie go do chodzenia jeszcze zdecydowanie za wcześnie.

Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić - 9 rad na najczęstsze problemy

Dzięki poprawie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wyczucia odległości, niemowlę potrafi sięgać skutecznie i kończyć swoje przedsięwzięcie uchwytem. Dziecko chwyta jednocześnie trzema palcami: kciukiem, wskazującym i środkowym (chwyt nożycowy lub pęsetowy).

Rady dla rodziców:

  • Nie martw się, jeśli twoje dziecko jeszcze nie raczkuje. Wiele dzieci zaczyna poruszać się w ten sposób dopiero w 9. lub 10. miesiącu życia, niektóre w ogóle pomijają ten etap; twoje dziecko na pewno porusza się w inny, najlepszy właśnie dla niego sposób (pełza, turla się).
  • Czas na przysmaki podawane dziecku bezpośrednio do rączki. To dla niemowlaka fascynujące doświadczenie, a dzięki jedzeniu wprost z ręki kalafiora, banana czy chrupka ćwiczy gryzienie i żucie.
  • Zabieraj niemowlaka do kuchni, pokazuj mu, co robisz, a przy okazji pozwól mu pobawić się garnkami i pokrywkami.
  • Czas na pierwszą zabawę piłkę, posadź dziecko na podłodze z podparciem i rzucaj lub tocz piłkę w jego stronę.

Rozwój emocjonalny

8 miesięczne dziecko reaguje na obce osoby lękiem. Dzieje się tak dlatego, że umie już bardzo dobrze odróżniać bliskich od nieznajomych. Nasilenie lęku bywa zmienne – niektóre niemowlęta wydają się bardzo przestraszone, inne tylko nieznacznie.
W tym okresie dziecko zaczyna wyrażać lęk przed rozstaniem z tobą. Jest to pewien etap w jego rozwoju, który po kilku miesiącach z pewnością minie. Niemniej – 8 miesiąc to nie najlepsza pora na powrót do pracy, czy na pierwsze doświadczenia z opiekunką.

Zobacz też: 4 proste rady, jak nauczyć dziecko samodzielności

Niemowlę 8 miesięczne jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że człowiek to nie zabawka, może chwycić cię mocno za włosy, ugryźć czy podrapać.

W tym okresie, bez względu na to, czy dziecko jest chłopcem czy dziewczynką, potrzebuje lalki do przytulania, wychowywania, itd. Zabawa lalkami sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka, również w sferze społecznej!

Poznaj: Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc

Rady dla rodziców:

  • Pozostawiając dziecko pod opieką kogoś innego, zadbaj, by znało tę osobę.
  • Organizuj dziecku jak najczęściej przedstawienia kukiełkowe, masz wtedy okazję śpiewać niemowlęciu piosenki dla dzieci, odgrywać śmieszne scenki.
  • Zachęcaj dziecko do emocjonalnych reakcji na innych, pokazując mu np. jak głaskać płaczące niemowlę albo uśmiechać się do rodzeństwa.

Rozwój intelektualny

8 miesięczne dziecko uczy się zależności przyczynowo-skutkowej. Świadomie wypuszcza przedmioty i obserwuje je, jak spadają. To dla niego fascynująca zabawa. Niemowlę doskonali umiejętność przewidywania pewnych czynności i rezultatów. Bardzo lubi powtarzanie tych samych zabaw.

Dziecko nie ogranicza się już tylko do chwytania, ale zaczyna manipulować przedmiotami w bardziej skomplikowany sposób, ściskając je, obracając, kołysząc, przekładając z ręki do ręki.

W ósmym miesiącu dziecko coraz lepiej rozumie mowę i odróżnia ją od innych dźwięków. Wyodrębnia z ich potoku słowa, które zna i na dłużej je zapamiętuje. Niemowlę może okazywać, że rozumie znaczenie zasłyszanych słów i zdań. Np. może zamachać rączką gdy powiesz "pa-pa" i pocierać oczy, słysząc słowo „spać”. Często „mówi” coś samo do siebie.

Polecamy: Jak powinno się rozwijać ośmiomiesięczne niemowlę?

Dziecko lepiej kontroluje własne potrzeby i zachcianki, sięga po konkretne zabawki, pokazuje gestami, czego chce, wypowiada dźwięki, by zwrócić na siebie uwagę. Naśladuje coraz więcej twoich gestów, takich jak klaskanie, pukanie.

Dziecko potrafi już wyrazić czytelnie cztery podstawowe emocje: zadowolenie, przyjemność, podniecenie i niezadowolenie.

Sprawdź też: Zabawy na napięte mięśnie - bezpieczna rehabilitacja dziecka w domu

Niemowlę w tym wieku na dobre zdobywa poczucie głębi, wkrótce zatrzyma się na schodku lub krawędzi albo na pochyłej powierzchni.

Rady dla rodziców:

  • Baw się z dzieckiem w "Koci-koci łapci". Powtórz klaskanie kilka razy, a potem pozwól dziecku zaklaskać samemu.
  • Ułatwiaj dziecku rozumienie prostych zdań bogatą gestykulacją, np. gdy pora iść spać złóż głowę na dłoniach i zamknij oczy, dziecko uczy się w ten sposób mowy.
  • Baw się z dzieckiem w wyrażanie emocji, posadź je naprzeciw siebie, zrób smutną minę i powiedz: „Jestem smutna”, albo wesołą, mówiąc: „Jestem zadowolona”.
  • Czas na książeczki z obrazkami. Gdy czytasz dziecku, skorzystaj z okazji i nazywaj wszystko, co widzicie na obrazkach. Takie działanie sprzyja nauce mowy.


Oglądaj z dzieckiem książki, opowiadaj, co jest na obrazkach i jakie dźwięki wydaje. Stwórzcie z tego codzienny rytuał. Książki dla dzieci w tym wieku powinny być wykonane z trwałych materiałów:

Zobacz też: Zacznij czytać od małego!
Obejrzyj film, a dowiesz się, czy niepokoić się wolniejszym rozwojem dziecka

Co cię może zaniepokoić?

Dziwny sposób poruszania się. Nie wszystkie dzieci od razu wiedzą, jak przemieszczać się, a bardzo chcą to zrobić. Mogą więc poruszać się bokiem, a nawet na pupie! Ważne, że niemowlę podejmuje takie próby. Niepokoić może tylko takie przemieszczanie, w którym dziecko nie potrafi skoordynować ruchów obydwu części ciała. Wówczas powiedz o tym lekarzowi.

Erekcje. U chłopca może nastąpić erekcja, gdy np. penis pociera o pieluszkę albo jest myty. To normalna reakcja i nie musisz się nią przejmować.

Płacz w kojcu czy łóżeczku. Cóż, 8 miesięczne dziecko potrzebuje mnóstwo ruchu. Nie ograniczaj go, jak to tylko możliwe i bezpieczne dla dziecka. Dzięki temu niemowlę lepiej się rozwija.

Zrób test: Co potrafi 8-miesięczne niemowlę?

Przeczytaj też: 2-latek cudem uniknął śmierci - ten film działa na wyobraźnię

Co cię może zainteresować?

Dziecko wkłada wszystko do buzi
Rośliny trujące hodowane w domu
Jak oswoić dziecięce lęki
Siatki centylowe - do czego służą?
Bezpieczeństwo w czasie podróży
Babcia, niania czy żłobek
7 zalet gotowców
Błędy, które popełniamy, karmiąc dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA