29-miesięczne dziecko śpi
AdobeStock

Co nowego w rozwoju dziecka w 29. miesiącu życia?

Teraz kiedy twoje dziecko ma już 29 miesięcy, umie już nie tylko wejść po schodach, ale też z nich zejść. Ruch to jego żywioł, podobnie jak muzyka. Nadal jest bardzo do ciebie przywiązane. Zobacz, na co się przygotować, gdy dziecko ma 2,5 roku.

Spis treści:

Rozwój fizyczny

Nie musisz już się obawiać, że podczas biegania lub innej zabawy twoje 29-miesięczne dziecko nagle zachwieje się i upadnie, jak działo się to wcześniej. Równowaga dwuipółlatka jest dość dobrze rozwinięta – maluch radzi sobie ze zmianą kierunku podczas biegania, może zeskakiwać na równe nóżki z dość wysokich mebli, omijać kałuże i nierówności na drodze. 

Dwuipółlatek uwielbia zabawy ruchowe. Mając oparcie dla obu rączek, wchodzi na schody i schodzi z nich dorosłym systemem: „jedna nóżka-jeden schodek". Przez krótką chwilę może stać bez podparcia na jednej nóżce, a kiedy złączy obie stópki, możesz zauważyć, że nóżki nie są już tak bardzo pałąkowate, jak jeszcze pół roku temu. Maleje też wystający brzuszek, który tak niepokoi wielu rodziców, kojarzących go z wadą postawy

Rady dla rodziców:

  • Doceń korzyści, jakie niesie nauka pływania. Jeśli dotąd tego nie robiliście, warto teraz zacząć chodzić z dzieckiem na basen.
  • Urozmaicaj spacer, np. chodząc „tip-topami". Ustawiajcie stopy jedna za drugą, tak aby pięta tej z przodu stykała się z palcami tylnej, to dobre ćwiczenie na równowagę.
  • Nie martw się, że maluch ma płaskostopie, łuk stopy dwuipółletniego dziecka jest po prostu pokryty dziecięcym tłuszczykiem. 

Rozwój emocjonalny

Wieczorny rytuał zasypiania dwuipółlatka może ulec zmianie. Wieczorami dzieci często z oporami idą do łóżka, marudzą, a nawet uderzają w głośny, histeryczny płacz (sprawdź, co nie daje dzieciom spać). W połowie trzeciego roku życia maluchy często pragną powrotu do słodkiego okresu niemowlęctwa, znów chcą być malutkie szczególnie często dzieje się to w rodzinach, w których pojawiło się kolejne małe dziecko. 

29-miesięczne dziecko zazwyczaj nadal jest bardzo przywiązane do mamy. Z niepokojem zagląda jej w oczy, tropiąc w nich akceptację swojej osoby. Łatwo możesz go teraz zranić lub doprowadzić do płaczu gniewnym lub zniecierpliwionym tonem głosu. Powoli wyrasta z okresu buntowania się, choć wciąż jeszcze czasem (ale rzadko) może dopaść go gniew i histeria. W takich sytuacjach staraj się wypróbować sprawdzone sposoby na dziecięcą złość.

Rady dla rodziców:

  • Warto uczyć malucha zasad grzeczności i przekonywać, że słowa: „proszę, przepraszam, dziękuję" to nie tylko nudne formułki, ale pożyteczny sposób na zjednywanie sobie ludzi. Jedynym na to sposobem jest wyraźne i częste używanie tych słów przez rodziców. Czytaj też: jak uczyć malucha dobrych manier.
  • Postaraj się spędzać ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu. Dla niego zabawa z tobą jest bardzo ważna i kształcąca, a wspólne przebywanie z rodzicami wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój intelektualny

Maluch w tym miesiącu z radością klaszcze do rytmu, słysząc swoje ulubione piosenki. Warto obok dziecięcych melodii, puszczać dziecku utwory, które sama lubisz - nie tylko muzykę rozrywkową, ale też jazz czy muzykę klasyczną. 

Słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Dobrym pomysłem jest zakup płyty z muzyką klasyczną. Na rynku dostępne są nawet takie przeznaczone właśnie dla dzieci:

Słuch muzyczny dziecka można też rozwijać podczas specjalnych poranków w filharmonii, przeznaczonych dla najmłodszych melomanów. Twoja pociecha z pewnością dobrze zapamięta pierwsze wyjście na koncert. Pamięć dziecka w tym wieku jest już na tyle rozwinięta, że na długie miesiące utkwi w niej to niecodzienne wydarzenie. Z chęcią będzie opowiadało, wiernie przy tym naśladując twoją mimikę i gestykulację.

Budowanie długich opowieści, to najważniejsze z osiągnięć ostatnich miesięcy. Mały obserwator może opowiadać, co jadł i w co bawił się pod nieobecność rodziców, co z pewnością wpłynie na rodzicielskie poczucie upragnionej kontroli nad jego opiekunką. Świetnie też pamięta rodzinne rytuały i zwyczaje. Gdy zobaczy w gazecie reklamę szamponu do włosów, ze zdziwieniem wykrzyknie, że właśnie takiego używa babcia, choćby nie był u niej z wizytą już od dawna.

Rady dla rodziców:

  • Twój maluch już jest poważnym rozmówcą. Warto zachęcać go do kontynuowania konwersacji pytaniami w stylu: "Co było dalej?", "A co się potem wydarzyło?" Dzięki temu Wasze rozmowy staną się stopniowo coraz dłuższe i ciekawsze.
  • Podsuwaj dziecku memorki, gry planszowe i dbaj, by porządnie się wysypiało - to kilka skutecznych sposobów, dzięki którym lepiej rozwija się pamięć dziecka.


Obejrzyj film: Dzień w klubiku malucha

Co cię może niepokoić?

  • Mówi bardzo głośno -  żwawe maluchy mogą nie tylko mówić głośno, ale nawet przekrzykiwać swoich współrozmówców. Warto od początku uczyć je zasad współżycia z innymi ludźmi, zwracając uwagę na to, dlaczego dziecko krzyczy zamiast mówić
  • Nie chce samo spać. Jeżeli twój dwuipóllatek do tej pory spał w oddzielnym łóżku, teraz może kategorycznie domagać się powrotu do waszego małżeńskiego łoża. Zobacz: jak oduczyć dziecko spania z rodzicami.
  • Rezygnuje z drzemki -  Około 29. miesiąca życia dziecko może też odmówić popołudniowej drzemki. Zdarza się też, że po pobudce jest marudne i płaczliwe. Warto pamiętać o tym, że z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie dziecka na sen. Zobacz, ile powinno spać dziecko?
  • Jest wrogo nastawione do młodszego rodzeństwa. Zazdrosny o uwagę rodziców dwuipółlatek może okazywać niechęć wobec malutkiego przybysza, ignorować go lub denerwować się jego głośnym płaczem. Umiejętnym postępowaniem sprawisz, że polubi młodszego brata lub siostrę

Co cię może zainteresować:

Redakcja poleca

REKLAMA