10 miesięczne dziecko
Fotolia

10 miesiąc życia – czym zadziwi cię dziecko [kalendarz rozwoju]

W 10 miesiącu dziecko wolniej rośnie, ale coraz więcej potrafi. Twój niemowlak pewnie uwielbia samodzielne stanie na nóżkach, robi papa i turla piłkę po podłodze. Sprawdź, jakie zabawy mu się teraz spodobają i czego się możesz jeszcze po nim spodziewać.

Spis treści:

Rozwój fizyczny

10 miesięczne dziecko staje się cięższe jedynie o ok. 200 g i wyższe o półtora cm. Przyrost masy ciała staje się coraz wolniejszy.

Z leżenia na brzuchu 10 miesięczne niemowlę potrafi podnieść się do siadu. Już całkiem stabilnie siedzi, także na krześle. Pozycja siedząca oferuje mu różne możliwości. Może pochylić się do przodu i sięgnąć po zabawkę albo obracać się, by zlokalizować źródło dźwięku. Może też siedzieć na krzesełku i jeść posiłek.

Zobacz, jak wybrać krzesełko do karmienia - nasze typy

Dziecko w 10 miesiącu potrafi już czasami trzymać naraz trzy nieduże przedmioty. Na początku jednak musi upłynąć trochę czasu, zanim odkryje, jak poradzić sobie z dodatkową zabawką, mając do dyspozycji tylko dwie rączki. Równie trudną sztuka jest przewracanie stron książki. Zwolnienie uchwytu sprawiało dziecku do tej pory trudność. Obecnie powinno już umieć rozstać się z trzymaną zabawką wypuszczając ją z ręki, rzucając lub kładąc.

Zobacz też: Dla małych rączek - najlepsza grzechotka

10 miesięczne dziecko zwykle potrafi już stać, przytrzymując się kogoś lub czegoś. Zdarz się również, że kiedy w pozycji stojącej puści się twojej ręki czy mebla, jeszcze przez chwilę stoi, a dopiero potem siada na pupie.

Niemowlę w tym wieku zwykle potrafi już zrobić „pa-pa", turlać piłkę po podłodze, samodzielnie pić z kubeczka niekapka.

Zobacz też: Zmiana butelki na kubek

Rady dla rodziców:

  • Nie martw się, jeśli twoje dziecko nie próbuje wstawać ani chodzić, wiele dzieci w tym wieku porusza się wyłącznie na czworakach, a pierwsze kroki przy meblach stawia dopiero w jedenastym, a nawet dwunastym miesiącu życia.
  • Warto zacząć serwować dziecku prawdziwy obiad złożony z dwóch dań (rozrzedzona zupa i jarzynka z gotowanym mięsem). Możesz też wprowadzić do diety dziecka pieczywo! Co jeszcze? Sprawdź aktualny schemat żywienia niemowląt - do druku. Zasady polecane przez ekspertów

Zachęcaj dziecko do jak największej samodzielności podczas jedzenia i przymknij oko na bałagan. Pomocne będą takie gadżety:

Rozwój emocjonalny

10 miesięczne dziecko umie już wchodzić w interakcje społeczne. Może na przykład unieść do góry pudełko, którego nie umie otworzyć, dając do zrozumienia, że potrzebuje twojej pomocy.

Niektóre dzieci w tym wieku okazują rosnące przywiązanie do określonej zabawki, smoczka czy kocyka. Tacy „mali przyjaciele” zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa i koją smutki w trudnych chwilach. Uwaga! Jeśli będziesz chciała odebrać niemowlęciu zabawkę, może protestować!

Przeczytaj też: Jak powinno się rozwijać dziesięciomiesięczne niemowlę?

W tym wieku może nastąpić nasilenie reakcji lękowej na obcych. Zależy to jednak od temperamentu dziecka i ma związek z lękiem przed rozstaniem – niemowlę boi się „porzucenia” przez rodziców czy bliskich. Na szczęście już za kilka miesięcy rozpacz z powodu nieobecności mamy lekko osłabnie.

Sprawdź też: Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?

Rady dla rodziców:

  • Obserwuj wysyłane przez dziecko sygnały, z pomocą których próbuje się z tobą porozumieć. Zawsze jednak pozwól dziecku na samodzielne rozwiązanie trapiącego go problemu, zanim ruszysz mu z pomocą.
  • Bawcie się przed lustrem, to pomaga zrozumieć niemowlęciu odrębność własnej osoby i powoduje wzrost samoświadomości.
  • Jeśli dziecko ma swoją ukochaną zabawkę i nie pozwala się nią bawić nikomu innemu, uszanuj jego prawo do wyłączności. Nie znaczy to, że niemowlę jest egoistą, po prostu ceni sobie indywidualność.
  • Powoli i ostrożnie zapoznawaj dziecko z nowymi ludźmi, podczas takich kontaktów zwracaj uwagę na wyraz twarzy dziecka i mowę jego ciała; nie zmuszaj niemowlaka do zawierania nowych znajomości.

Rozwój intelektualny

10 miesięczne dziecko potrafi błyskawicznie znaleźć zabawkę, którą schowałaś na jego oczach. Z satysfakcją wyciąga grzechotkę z twojej kieszeni, ściąga kocyk z przykrytej zabawki. Gdy potoczysz w jego kierunku piłkę, spróbuje ją odepchnąć w twoją stronę.

Niemowlę rozumie zadziwiająco dużo, pod warunkiem że dużo z nim rozmawiasz. Potrafi godzinami gaworzyć, zabawnie modulując głos tak, że brzmi to rzeczywiście jak mowa, podkreślona w dodatku gestykulacją. Posłuchaj dziecko uważnie, a rozróżnisz wyraźne pytania, okrzyki i pełne przekonania stwierdzenia. Niekiedy może nawet paść pierwsze prawdziwe słowo. Najczęściej ku radości rodziców jest to „mama” lub „tata”.

Poznaj też: Prawdy i mity o nauce mówienia

Dziecko powtarza wielokrotnie usłyszane dźwięki: kaszel, cmokanie, chrząkanie. sylaby. Rozumie kilka prostych poleceń i je wykonuje np. „daj”, „weź”. Przysłuchuje się odgłosom otoczenia, rozróżnia wśród nich dźwięki dla niego ważne. Rozpoznaje głosy różnych osób. Potrafi dostrzec różnice w brzmieniu nowych dźwięków, wydawanych np. przez zwierzęta. Dziecko zaczyna przypuszczalnie adresować swoje znaczące gaworzenie do konkretnych osób. Próbuje wyraźnie nawiązać rozmowę, a nie tylko zwrócić na siebie uwagę. Będzie rozczarowane brakiem odpowiedzi. Słowa mają już dla dziecka konkretne znaczenie, o czym świadczy używanie tych samych dźwięków w określonych sytuacjach.

Zobacz też: Zabawy dla dziecka, które uczą mówić

Rozwijają się zdolności poznawcze dziecka. Zaczyna ono rozumieć pojęcia „wewnątrz” i „na zewnątrz”. Dziecko robi ogromne postępy w procesach myślowych. Przede wszystkim przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje. Jego działania są ukierunkowane na cel. Większość wykonywanych przez niemowlę czynności czy wydawanych dźwięków ma swoją przyczynę.

W tym okresie twoje dziecko może stracić zainteresowanie ssaniem piersi, jeśli nie nastąpiło to już wcześniej. Mleko staje się dla niemowlaka mało atrakcyjne, ma przecież do wyboru tyle smakowitych „dorosłych” potraw i umie już samo się nakarmić. Dziecko jednak może przypominać sobie o piersi wieczorem jeszcze przez kilka miesięcy.

Zobacz też: Wprowadzamy BLW – od czego zacząć?

Rady dla rodziców:

  • Jeśli chcesz kupić dziecku nową zabawkę, najlepiej wybierz taką, w której jest dużo kolorowych przycisków, guziczków, pokręteł.
  • Oglądajcie razem książeczki, pokazuj niemowlęciu obrazki i nazywaj je („To jest dom”, „To jest kot”, „To jest auto”), a następnie poproś je, by wskazało paluszkiem dom, kota, auto. Zajrzyj też na blog, co czytać dziecku.
  • Staraj się popierać proste polecenia gestem, np. wyciągnij rękę i powiedz: „Daj”.
  • Stwarzaj dziecku okazję do porównywania. Daj mu dwa niepodobne do siebie przedmioty, a potem dwie rzeczy z tej samej kategorii, np. dwie piłki, różniące się kolorem lub wielkością.
  • Zwracaj baczną uwagę na „wypowiedzi” dziecka i staraj się, polegając głównie na swojej intuicji, odgadnąć, co chce ci powiedzieć.

Obejrzyj film, który rozwinie inteligencję twojego dziecka:

Co cię może zaniepokoić?

Uderzanie głową w ścianę, kołysanie. Choć mogą niepokoić, są normalnym zjawiskiem w tym wieku. Rytmiczne ruchy fascynują dzieci, mogą też pomagać w wyciszeniu (np. przed snem) lub w walce z bólem (gdy np. dziecko ząbkuje).

Poznaj też: Sen niemowlaka pod lupą: ile powinno spać niemowlę i inne pytania

Gryzienie mamy, taty... Dziecko w ten sposób testuje swoje ząbki. Co oczywiście nie oznacza, że masz się zgadzać na rolę testera. Kiedy niemowlę zamierza cię ugryźć, kategorycznie je odsuń i powiedz, że tak nie wolno robić, bo to cię boli. Jeśli będziesz postępować konsekwentnie, dziecko szybko zrozumie, że takie zachowanie jest zakazane.

Wstrzymywanie oddechu. Zdarza się, że dzieci podczas płaczu wstrzymują oddech (czasem aż do tego stopnia, że mdleją!). Zwykle robią tak w sytuacjach dla siebie stresowych, kiedy są złe, coś je boli. Nie musisz się niepokoić. Takie dziecko szybko dochodzi do siebie, bo mechanizm oddechowy automatycznie „zaskakuje" i rozpoczyna dalszą pracę.

Lękliwość. Dziecko, do tej pory odważne, nagle około 10 miesiąca zaczyna się bać wielu rzeczy. To normalne i musisz spokojnie reagować, a najlepiej oszczędzać niemowlęciu sytuacji, które mogą je przestraszyć. Sprawdź także, skuteczne rady, gdy dziecko boi się kąpieli.

Zrób też: Co potrafi 10-miesięczne niemowlę?

Co cię może zainteresować?

Siatki centylowe online - sprawdź, w którym centylu jest twoje dziecko​
Dziecko się zakrztusiło? Działaj szybko!
5 pomysłów na śniadanie dla niemowlaka (+ przepisy!)
Czy twoje dziecko ma alergię? - test
Czy twoje dziecko zdrowo je - test
Jaki charakter ma twoje dziecko? - 6 rzeczy, na które zwracać uwagę